Important dates (Primary)

 AFL
Wagga/MIA - Sonya Buchanan, Anna Keough
Albury/Sth West - Brett Sanson

Diocesan Trial Wagga/MIA:              27th FEB (Gumly Oval, 2 Pioneer Avenue 9:30am-1:00pm)
Diocesan Albury/South West:        27th FEB (Albury, Thurgoona football ground, 9:30am-1:00pm)
Mackillop trial:                                     6th APRIL (Wagga Wagga, Maher Oval, 9:00am-3:00pm)
PSSA:                                                     22nd-24th May (Batemans Bay)


Athletics
Wagga City - Sacred Heart Kooringal -Anna Keough
Wagga Country - St Brendan’s Ganmain - Anna Keough
Sth West - St Joseph’s Finley
Albury - St Mary’s Corowa/HS Lavington

MIA                                               1st June (Westend Oval Griffith 9:00am-2:00pm)
Sth West:                                    TBC
Albury Deanery:                        22nd June (Albury 9:00am-2:00pm)
Wagga Country Deanery:        29th May (Wagga Wagga, 9:00am-2:00pm)
Wagga City Deanery:                30 May (Wagga Wagga, 9:00am- 2:00pm)
Diocesan:                                    2nd August (Albury, 9:30am arrival  for a 10:00am start-2:30pm)
Mackillop trial:                           24th September (Sydney, 9:00am-3:00pm)
PSSA:                                           31st October-1st November (Sydney Olympic Park)

Basketball - Boys
Anthony Hill

Diocesan trials:              22nd November, 2018 for 2019 Mackillop trials
Mackillop trial:               2nd March  (Wollongong)
PSSA:                               8th-10th May (Tamworth)

Basketball - Girls
Caroline McCowan

Diocesan trials:                22nd November, 2018 for 2019 MacKillop trials
Mackillop trial:                 2nd March (Wollongong)
PSSA:                                 29th April-31st May (Broken Hill)

Cricket - Boys
Michael Kirkman

MIA/Wagga Boys Cricket:         9th November (Wagga Wagga)
Diocesan:                                      21st November (Wagga Wagga)
Wagga VS Goulburn:                  22nd February (Gundagai- Owen Vincent 9:30am-2:30pm)
Mackillop:                                     7th September (Wagga Wagga, Bolton Park, 9:00am-2:30pm)
PSSA:                                             26th-29th November (Barooga)
        


Cricket - Girls
Ryan Forsyth

Diocesan trials:                  22nd June (Wagga Wagga)
Mackillop trial:                   7th September (Wagga Wagga, Bolton Park, 9;00am-2:30pm)
PSSA:                                   5th-8th November (Maitland)

Cross Country
Rob Unsworth

Diocesan:                      7th May (Holbrook, walk the course commences at 9:00am, concludes 2:30pm)
Mackillop:                     15th June (Eastern Creek)
PSSA:                             27th July (Eastern Creek)

Football (Soccer) - Boys
Simon Shields, Danielle Bresolin

Albury boys (M Goss)                                      15th Feb (St Pat's Albury, 12:00pm-1:30pm)
Griffith boys (D Bresolin)                               15th Feb (Griffith Leagues club, 9:30am-11:30am)
Wagga Wagga boys (S Shields)                    15th Feb (Gissing Oval, Wagga Wagga, 9:30am-12:30pm)
Diocesan Boys:(S Shields, L Dedini)            14th March (Junee, Burns Park 9:30am-1:00pm)
Mackillop:                                                          11th May (Canberra, Dickson Playing Fields, Antill Street, Dickson 8:30am- 3:00Pm)
PSSA:                                                                  29th-31st May (Miranda)


Football (Soccer) - Girls
Mercedes Goss

Diocesan Girls:                    14th March (Junee, Burns Park, 9:30am-1:00pm)
Mackillop:                             11th May (Canberra, Dickson Playing Fields, Antill Street, Dickson 8:30am- 3:00Pm)
PSSA:                                    5th-7th June (Nowra)

Hockey - Boys
Kate Wickson
Anna Keough

Diocesan trial:                    Date TBC (Jubilee, Wagga Wagga- 9:30am-12:30pm)
Mackillop trial:                    11th May (Canberra, Hockey ACT, 198 Mouat Street, Lyneham)
PSSA:                                    5th-7th June (Narellan)

Hockey - Girls
Kate Wickson
Anna Keough

Diocesan trial:                    Date TBC (Jubilee, Wagga Wagga- 9:30am-12:30pm)
Mackillop trial:                   11th May (Canberra, Hockey ACT, 198 Mouat Street, Lyneham)
PSSA:                                   26th-28th June (Moorebank)


Netball
Wagga - Dorothy Vearing
Griffith - Maryanne Dodd
Albury - Tegan Vogel/Rhiannon Dolahenty
Diocesan - Dorothy Vearing

Year 4&5 Jackie Murphy Netball:          31st August (Albury, 9:30am-1:30pm)
Year 6 Jackie Murphy:                              7th September (Albury, 9:30am-1:30pm)
Albury netball trials:                                  20th February (Albury, 9:30am-1:30pm)
Griffith netball trials:                                  20th February (Griffith Ex-Servicemen’s Oval 9:30am- 11:30am)
Wagga Wagga netball trials:                     23rd February (Wagga Wagga, Bolton Park Stadium 9:00am-2:00pm)
Final Diocesan trial:                                    9th March (Wagga Wagga, Bolton Park Stadium 9:00am-2:00pm)
Mackillop:                                                      11th May (Canberra, ACT Netball Centre, Norhtbourne Ave, Lyneham 8:30am-3:00pm)
PSSA:                                                             31st July-2nd August (Homebush)


Rugby
Paul Spain/Alistair Waite/Tim Lawler

Rugby Trial:                21st May (Wagga Wagga 9:30am-12:30pm)
Mackillop:                   2nd July (Forbes)
PSSA:                          28th-30th August (Coffs Harbour)

Rugby League 11’s
Michael Kirkman/Michael Glover/Dave Curry/Sam Heffernan
Diocsean:                14th March (Junee, Loftus Oval 9:30am-1:30pm)
Mackillop:               11th May (Canberra, Southwell Park, Northbourne Ave, Lyneham )
PSSA:                      30th May- 1st June (Kingscliff)


Rugby League - Opens
Michael Kirkman/Michael Glover/Dave Curry/Sam Heffernan
Diocesan:                           14th March (Junee, Loftus Oval 9:30am-1:30pm)
Mackillop:               11th May (CanberraSouthwell Park, Northbourne Ave, Lyneham)
PSSA:                       20th-22nd June (Mudgee)

Swimming
Wagga City/Country (Inaugural Combined Event):             21st February  (Oasis, Wagga Wagga- Teams arrive 9:00am. First event at 9:30am-2:30pm) 
Host: St Michael’s Coolamon/Mater Dei/Holy Trinity support - Anna Keough
For more information click HERE


MIA:              Friday 23rd February (Leeton- 9:30-1:30)
Co-ordinaters- Marie O'Brien, Narrandera/ Adam Mannes, St Joseph's

Sth West - St Joseph’s Finley - TBC

Albury:         Friday 16th February (Albury- 9:30-1:30)
St Pat’s Holbrook/St Anne’s Nth Albury - Judith Foley

Diocesan Swimming :           7th March  (Wagga Wagga, Oasis- 9:30am-2:00pm)  FIRST EVENT 9:45am
Mackillop:                                 21st March (Sydney Olympic Park)
PSSA:                                        11th-12th April (Sydney Olympic Park)




Tennis
Phil Shanahan/Lea Scammell

Diocesan:                 21st November, 2017 for 2018 Mackillop trials
Mackillop:                2nd March (Wollongong)
PSSA:                       2nd-5th May (Albury)



Touch - Boys
Anna Keough (Sam Heffernan)
                
Diocesan touch:            27th March (Wagga Wagga- Jubilee- 9:00am-2:30pm)
Mackillop:                       25th May (Kingsway)
PSSA:                              31st July-2nd August (Mudgee)

Touch - Girls
Olivia Schultz

Diocesan touch:            27th March (Wagga Wagga- Jubilee, 9:00am- 2:30pm)
Mackillop:                       25th May (Kingsway)
PSSA:                               28th-30th August (Cronulla)


Softball- Boys

Diocesan:                 NO trial straight to Mackillop
Mackillop:                22nd June (Milperra)
PSSA:                       4th-6th September (Milperra)


Softball- Girls

Diocesan:                 NO trial straight to Mackillop
Mackillop:                22nd June (Sydney)
PSSA:                       25th-27th September (Mudgee)